Inštalácia operačného systému Windows 8.1

Na preinštalovanie operačného systému budete potrebovať tieto veci:

  • Inštalačné súbory Windows 8.1
  • DVD alebo USB aspoň 8GB
  • Pokročilejšie znalosti s počítačom

Inštalačný ISO Windows 8.1 stiahnete z oficiálnych stránok Microsoftu Microsoft Windows 8.1

 

Vytvorenie inštalačného disku

Zvolený ISO súbor Windows 8.1 napálime pomocou programu na DVD ako obraz disku, alebo vytvoríme bootovacie USB pomocou tohto návodu: Vytvorenie inštalačného USB

 

Spustenie inštalačného procesu

Zapneme počítač, vložíme inštalačné médium / USB a pomocou akčné klávesy v biosu vyvoláme bootovacie tabuľku (väčšinou F8, F10 alebo F12), kde zvolíme bootovanie z inštalačného média / usb. Ak počítač podporuje UEFI, je vhodné operačný systém inštalovať v tomto režime.

 

Samotná inštalácia OS

Návod používa inštalačku, ktorá používa sprievodca inštaláciou z Windows 10 kvôli dualbootu pod UEFI režimom.Jedná sa ale o klasickú inštalácii 8.1) 

1) Zvoliť vydanie systému

x86 = 32 bitový (doporučené pre počítače, ktoré obsahujú do 3GB pamäte RAM)

x64 = 64-bitový (doporučené pre počítače, ktoré obsahujú nad 3GB pamäte RAM)

 2) Spustiť inštaláciu, zvoliť jazyk, kliknúť na "ďalší"

 3) Pri novej inštalácii zvoliť "Inštalovať"

 4) Zadajte zakúpený kód product key (licenčný kľúč), alebo pokračujte tlačítkom "Nemám Product key" (kľúč zadáte až po nainštalovaní).

 5) Zvoliť zakúpenú vydanie systému

 6) Potvrdiť podmienky

 7) Zvoliť možnosť "vlastné"

 8) Pri novej inštalácii odstrániť všetky oddiely, potom vytvoriť nový a zvoliť požadovanú veľkosť.

 

Ak chcem rozdeliť disk na viac oblastí, zvolím prvý veľkosť systémovej oblasti a potom zo zostávajúceho miesta vytvorím druhý oddiel. Do vytvorených ďalších malých oddielov nezasahujem!

 

V prípade reinštalácie so zálohou dát na D sformátovať iba Systémová oblasť!


Pokiaľ má PC malé Cache SSD (do 32GB), tak tento disk iba odstránime, systém nainštalujeme na klasický HDD a SSD cache sprevádzkujeme až v systéme nainštalovaním SSD cache ovládačov zo stránok výrovce počítača. 9) Prebehne inštalácia systému, PC sa niekoľkokrát reštartuje, nechať dobehnúť.

 10) Zvolíme názov počítača a farbu rozhrania

 11) Zvoliť expresné nastavenie.


Notebook nepripájajte k WIFI alebo káblom! Vyhnete sa tak problémom s automatickou inštaláciou aktualizácií a dopytu pre Windows live účet. 12) V tomto kroku zadať meno a v prípade potreby aj heslo.

 13) Systém sa reštartuje a nabehne na plochu

 14) Stiahneme a nainštalujeme ovládače pre svoj hardvér - hlavne chipset, zvukovú kartu, grafickú kartu, niektoré typy USB, internet alebo Wi-fi. Je to lepšie, než nechávať inštalovať ovládače Windows update, ktorý môže obsahovať starej verzie.

 

Ak svoj hardvér nepoznáme, využijeme program Aida64, ktorý nám informácie vypíše, alebo zistíme podľa názvu a typu počítača.


Po inštalácii všetkých ovládačov pripojíme internet, PC reštartujeme. 

15) Po reštarte OS prejdeme do "Ovládací panel - Windows update - Zmeniť nastavenie"

 16) Počkať na vyhľadanie aktualizácií (cca 5-25minut), potom nainštalovať odporúčané aj voliteľné aktualizácie. Po inštalácií aktualizácií reštartovať a potom skontrolovať, či je PC aktuálne, inak doinštalovať ďalšie aktualizácie.

 

17) Po Reštarte PC ísť do "Ovládací panel - Správca zariadení" a skontrolovať, či je všetko nainštalované, prípadne stiahnuť zvyšné ovládače.

 

18) Skontrolovať aktiváciu v "ovládacie panely - systém" a prípadne doaktivovat.


Ak PC nenašiel kľúče, môžeme ho vytiahnuť pomocou programu AIDA64. Kľúč sa nachádza v záložke "Základná doska - ACPI - Windows ikona (dole je kľúč). 

19) Pre vyčistenie PC môžeme na disku C zmazať zložky PerfLogs, AMD, Intel, Setup, drivers. V zložke "Windows - SoftwareDistribution - Download" môžeme zmazať všetko.

 

20) Inštalácia je hotová.