Našli ste lacnejšie licencie? Opatrne!

Ak ste našli na internete softvérové licencie o niekoľko desiatok percent lacnejšie ako u nás, potom si dajte určite pozor pred ich kúpou. Nie vždy na lacnejších produktoch naozaj ušetríte.

AUKČNÉ SERVERY? VYHNITE SA IM

Ak ste našli na nejakom aukčnom serveri mnohonásobne lacnejšie SW licencie, potom budú pravdepodobne tieto licencie nelegálne. Zistenie takto predávaných nelegálnych licencií pred nákupom je celkom ťažké. Avšak sedliackym rozumom možno vyvodiť, že napr. Licencie Microsoft Office, ktorá stojí rádovo do jedného tisíca korún, nebude úplne legálne. Tento softvér totiž po nákupe normálne aktivujete, ale môže byť časom zo strany Microsoftu zablokovaný.

POCHYBNÉ E-SHOPY? PREVERTE SI ICH

Drzosť predajcov na aukčných portáloch dnes už nepozná medze. Aby predali svoje nelegálne licencie, tak si zakladajú rôzne e-shopy a predajné portály, aby vyzerali dôveryhodne. Niektorí predajcovia ani sami netušia, že predávajú nelegálny softvér. Väčšina takýchto predajcov sa riadia smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2009/24 / ES o právnej ochrane počítačových programov, ktoré však predaj akademických MSDN licencií a licencií typu Volume MAK prísne zakazujú. Na čo si u takých e-shopov dať pozor?

Heuréka - naozaj poctivé hodnotenie

Pred nákupom z takého e-shopu si skontrolujte, či ak má nejaké pozitívne a alebo aj negatívne hodnotenie na Heuréke. Po prečítaní týchto recenzií si sami vyvodím názor, či je predajca dôveryhodný a alebo nie. Ak daný e-shop na Heuréke vôbec nenájdete, tak to už o niečom svedčí.

heureka

Viditeľné sídlo firmy a obchodné podmienky

Skontrolujte si, či je na e-shope uvedené, kto je prevádzkovateľ, či ak je uvedené telefónne číslo a pokojne na neho i zatelefonujte. Ovšem, aj keď tento e-shop tieto informácie spĺňa, stále nemáte istotu, že kupovaná licencie nebude falzifikátom.

Veľa fiktívnych hodnotenie

Niektoré pochybné e-shopy si sami vkladajú fiktívne hodnotenie na svoje webové stránky, aby vyzerali dôveryhodne. Pokiaľ na danom e-shope nájde veľa iba kladných hodnotení, majte sa na pozore. Zaiste sa nájdu aj poctiví predajcovia, ktorí majú iba pozitívne hodnotenie, také percento poctivých predajcov je v súčasnej dobe veľmi nízke.

Vek e-shopu daného predajcu

Overte si vek domény, na ktorú predajca umiestnil svoju ponuku. Vek domény si môžete zistiť u doménového registrátora sk-nic.sk . U doménového registrátora si tiež môžete skontrolovať, či ak údaj majiteľa domény je zhodný s údajom prevádzkovateľa e-shopu.

Prevádzkovateľ je zahraničná spoločnosť? Vyhnite sa jej oblúkom

Ak je prevádzkovateľom zahraničná spoločnosť (často Nemecko, Anglicko, Holandsko alebo USA), vyhnite sa nákupu z tohto e-shopu. Pokiaľ už zakúpenú licenciu obdržíte, môže byť problém s vrátením alebo reklamáciou.

 

12647281502-660x371-1666502

 

 

Viac informácií o legálnosti druhotných licencií nájdete tu.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.